top of page

TEREDDÜT

Vizyon Tarihi: 16 Aralık 2016
  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon

103DK

TEREDDÜT FRAGMAN

Tür: Dram

Yönetmen: Yeşim Ustaoğlu

Oyuncular: Funda Eryiğit, Ecem Uzun, Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Serkan Keskin 

53. Uluslararası Antalya Film Festivali

Uluslararası Yarışma -  En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu (Ecem Uzun)

Ulusal Yarışma - En İyi Kadın Oyuncu (Ecem Uzun),

Film-Yön Derneği En İyi Yönetmen

Toronto Uluslararası Film Festivali, 2016  / Dünya Prömiyeri

Busan Uluslararası Film Festivali, 2016 / Asya Prömiyeri

Varşova Uluslararası Film Festivali, 2016 / Uluslararası Yarışma

Asian Project Market (Busan), 2014 / En İyi Proje & Yaratıcı Yönetmen Ödülü

Özet:

Şehnaz, 30’larının başında, uzmanlığını yeni bitirmiş ve bir sahil kasabasında mecburi hizmete başlamış bir psikiyatrdır.  İstanbul’da, özenle kurduğu, hiçbir şeyin eksik değilmiş gibi göründüğü dünyasında, başarılı ve karizmatik kocası Cem ile kusursuz olduğunu düşündüğü bir evlilik sürdüren Şehnaz, bir yandan da İstanbul'dan çok uzak olmayan bu kasabada bir bağ kurmadan ve yerleşik bir düzene geçmeden yaşayarak,  her hafta sonu İstanbul’daki evine gidip gelir. Özlemle dolu her hafta sonu yapılan bu gidip gelmelerin arkasında aslında derinde yatan bir mutsuzluk, Cem’in narsist istekleri karşısında tutulup kalmış kırılgan bir cinsellik ve yüzleşmekten uzak, ötelenmiş korkular yatmaktadır.

 

İki yıl önce, henüz 16 yaşındayken zorla evlendirilerek aynı sahil kasabasına getirilmiş Elmas'ın hayatı ise kayınvalidesinin bakımı, temizliği ve kocasının cinsel arzularını zorla yerine getirdiği, üzerine çok erken yaşta yüklenen bunaltıcı sorumluluklarla geçer. Çoktan çocuk olduğunu unutmuş olan Elmas, duvarların üstüne üstüne geldiği bir hapishanede yaşadığını hissettiği bir hayatın içine sıkışıp kalmıştır.

 

Fırtınalı bir gecenin sabahında yolları kesişen Şehnaz ve Elmas'ın hayatlarınındaki çok farklı ama aynı olan sorunlarla yüzleşmeleri, hayatlarında yeni bir kapıyı aralamalarını sağlayacaktır.

bottom of page